Mikor lehetne aktuálisabb ez a regény, mint koronavírus idején? – kérdezhetné csodálkozva az olvasó … de ez a rendhagyó útikönyv segít abban, hogy képzeletben elmerüljünk Berlin világában egy olyan kalauzzal, mint Wladimir Kaminer – várva, hogy a karantén napjait hátrahagyva a német főváros valóságos úticél legyen.
A Moszkvában született szerző 1990 óta él Berlinben. Meghatározó élménye a rendszerváltás, a fordulat, a változás társadalomformáló lenyomata, melyet szatirikus regényeiben sajátos humorral jelenít meg. Az orosz-zsidó származású Wladimir Kaminer, aki a Russendisko című regényével vált ismerté, annak ellenére, hogy nem német születésű mégis kreatív ötleteivel, humorával és életszemléletével a tipikus berlini embert testesíti meg.
A 33 fejezet derűs sorai arról tanúskodnak, hogy a szerző valóságos helyismerettel rendelkezik.A kötet szórakoztató anekdoták gyűjteménye Berlin legkedveltebb és legismertebb idegenvezetőjétől. Akkortájt aligha létezett Wladimir Kaminernél ismertebb berlini, aki képes lett volna hitelesebben bemutatni ezt a sokoldalú várost. Egy rövid bevezető Berlin történelméről, a peremkerületek nevezetességei, vagy éppen a japán turisták magatartása - Kaminer a tőle megszokott sármos humorral hozza közelebb új hazáját az olvasóhoz. Emellett persze nem hiányozhatnak a praktikus útmutatók sem: A kötethez tartozó rövid sétautak, melyek alapján Wladimir Kaminer nyomában bebarangolhatjuk a várost, megismerve a legjobb éttermeket, üzleteket és a város egyéb látványosságait.
A szerző számos regényét magyarra is lefordították - többek között a már említett Russendisko - Az orosz diszkó, a Küche totalitär. Das Kochbuch des Sozialismus - A nagy szovjet fazék, vagy a Schönhauser Allee - Multikulti. Berlini történetek - et.
Kaminer, Wladimir
Ich bin kein Berliner
München: Goldmann, 2007
ISBN 978-3-442-54240-6
A szerző honlapja itt olvasható.
Ligethy Nóra
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése