2020. március 30.

Alvin Toffler: Harmadik hullám


Nincs izgalmasabb annál, mint egy jövőkutatással, a jövőbe irányuló jóslásokkal, trendek előrejelzésével foglalkozó társadalomtudományi művet a mai kor horizontjáról olvasunk visszafelé. Különösen érdekfeszítő és aktuális lehet egy ilyen mű újraolvasása, ha a közelebbi jövőre nézve olyan rendkívüli helyzetben és létállapotban van a globális világ és a lokális társadalmak, mint a jelenlegi koronavírus-járvány, melynek majdani gazdasági-társadalmi (utó)hatásai jelenleg még felmérhetetlenek.
Alvin Toffler Harmadik hullám c. műve nem egy konkrét esemény, társadalmi kataklizma apropóján foglalkozik a jövővel, jóllehet jóslataira, az általa vázolt jövőbeni társadalmi, gazdasági, politikai trendekre különösen érdekes referálni a mostani koronavírus-járvány apropóján. A mű bevezetőjében azt írja a 2016-ban elhunyt szerző, hogy „A harmadik hullám azoknak szól, akik úgy gondolják, hogy az emberiség története nemhogy a végét járná, hanem inkább még csak most kezdődött el igazán.”  Érdekes a mai korunk kihívásai felől tekintenünk a szerző optimizmusára, hiszen 1980-ban, amikor a könyv íródott, más globális kihívások voltak, egyáltalán a globalizáció, mint fogalom kevésbé volt annyira komplexen kifejtve, mint amennyire e 90-es évektől az ezredfordulón keresztül vált, s nem volt annyira exponált probléma még többek között a migráció és nem utolsósorban a klímaválság sem. A szerző tehát egyfajta társadalomtudományi szintézisét adja annak, ahogy a 70-es, 80-as évek derekán a jövőbeni folyamatokat elképzelték, tervezték, hiszen nyilvánvalóan a mű összefoglalta azokat a társadalompolitikai elképzeléseket, amelyek mentén a jövő társadalmát kívánták megtervezni.
Az online elérhető műből most csak egy figyelemfelkeltő jóslást ragadnék ki: 
„A harmadik hullám eredendően új életmódot hoz magával, ami a jövőben sokféle megújítható energiaforráson, [….] elektronikus otthonnak nevezhető új lakás-és munkahelytípuson, valamint radikálisan megváltozó iskolákon és gazdasági vállalkozásokon fog alapulni.”
Aktualitását tekintve, ha abban lehet is kétség és kérdés, hogy a koronavírus mennyire „irányított”, mennyire „természetes” jelenség, az minden bizonnyal kétségtelennek tűnik, hogy egy nagy, globális társadalmi kísérletnek az alanyaivá válunk a járvány kezelésének folyamán. Toffler egyes téziseinek valósága ennek tükrében radikális sűrítésben köszönnek vissza. 

A könyv online elérhetősége itt 

Könyvadatok:

Fordította: Rohonyi András
Kiadás éve: 2001
E-kiadás éve: 2001
Terjedelem: 577 oldal
ISBN: 978-963-9326-21-7
Kategória: Informatika, Társadalomtudomány
Sorozat: Információs társadalom a-tól z-ig

Ajánló az Amazonon.



Videomelléklet: Toffler egy korábban íródott, de szintén a jövővel foglalkozó műve felhasználásával készült dokumentumfilm. („Jövősokk”. Ebből a műből csak egy részlet jelent meg magyarul a Jövő esélyei című tanulmánykötetben.)


Balogh András 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kinderliteratur im Fremdsprachenunterricht

Gyermekirodalom az idegen nyelv oktatásban - ezzel a címmel 2004-ben ,  magyar nyelvterületen a maga nemében egyedülálló konferenciá...